Strona główna Baza wiedzy Boazeria angielska – historia, zalety, charakterystyka

Boazeria angielska – historia, zalety, charakterystyka

by TOKIR

Boazeria to określenie elementu dekoracyjnego będącego dekoracyjną okładziną ścian lub sufitów. Terminu boazeria angielska używa się natomiast do nazwania dekoracji pokrywającej przestrzeń znajdującą się pomiędzy listwą przypodłogową a montowaną na pewnej wysokości nad podłogą (przeważnie 1/3 wysokości pomieszczenia) listwą ścienną. Boazeria jest znana w architekturze od wieków – była stosowana już w starożytności, a dziś przeżywa swój renesans.

Historia boazerii angielskiej

Początki tzw. boazerii angielskiej sięgają XVI-wiecznej Anglii, kiedy to naturalną okładzinę wielu wnętrz stanowił kamień. Montaż drewnianej boazerii pozwalał na częściowe zniwelowanie zimna i wilgoci, które były ważnym problemem w obliczu braku nowoczesnych technik izolacji ścian. Boazeria pełniła w tamtych czasach nie dekoracyjną, lecz wyłącznie funkcjonalną rolę. W XVIII i XIX wieku była stosowana głównie w nieformalnych aranżacjach w prywatnych domach i wiejskich dworkach. Tradycyjna boazeria wykonana była z drewna dębowego i miała kształt pionowych deseczek z fugą pomiędzy nimi w kształcie litery W, której środkowa część była zaokrąglona. Płycinowa i kasetonowa wersja boazerii stosowana natomiast była w bardziej luksusowych wnętrzach.

Charakterystyka boazerii angielskiej

W boazerii angielskiej można wyróżnić trzy główne części:

  • listwę przypodłogową (dolny cokół boazerii)
  • listwę ścienną (ozdobny gzyms wieńczący boazerię)
  • panele umiejscawiane pomiędzy powyższymi listwami w celu utworzenia okładziny ściany

Boazeria początkowo była wykonywana głównie z drewna i tkanin, ale dzisiaj produkowana jest również z wielu innych materiałów, takich jak płyta MDF, PVC, ceramika.

Rodzaje boazerii angielskiej

W boazerii angielskiej wyróżnia się trzy główne rodzaje:

  • boazerię panelową – najbardziej klasyczny wzór składający się z pionowych deseczek w fugą pomiędzy nimi w kształcie litery W
  • boazerię płycinową – jest to boazeria, w której wypełnienie ściany pomiędzy dolną listwą i gzymsem stanowią układane na przemian pionowe słupki i cieńsze od nich (zapadnięte) płaskie panele
  • boazerię kasetonową – jest to boazeria, w której wypełnienie ściany pomiędzy dolną listwą i gzymsem stanowią układane na przemian pionowe słupki i panele, które na krawędzi są cieńsze od słupków, a następnie stopniowo się zgrubiają tworząc przestrzenny, „wypukły” efekt

Poza powyższymi, klasycznymi wzorami dziś można znaleźć również wiele innych wariacji.

Zalety boazerii angielskiej

W dzisiejszych czasach izolacja ścian przed zimnem i wilgocią na szczęście jest łatwiejsza niż kilka wieków temu, więc powody stosowania boazerii angielskiej uległy zmianie. Boazeria oczywiście wciąż stanowi ocieplenie naszego wnętrza, ale ma ono charakter wyłącznie wizualny.

Najważniejszą zaletą boazerii angielskiej jest jej funkcja dekoracyjna. Zastosowanie tego typu wykończenia ścian znacznie zwiększa ekskluzywność wnętrza, nadaje mu niezwykłego charakteru i klimatu i sprawia, że staje się ono zdecydowanie przytulniejsze.

Kolejną zaletą boazerii angielskiej jest jej funkcja ochronna. Jednym z pomieszczeń, w których najczęściej stosowało się boazerię angielską była jadalnia. Wynikało to z faktu, że boazeria, której wysokość sięga przeważnie do oparć krzeseł, okazała się być doskonałym zabezpieczeniem ściany przed uderzeniami, na które jest ona narażona np. podczas przesuwania krzeseł. Oczywiście boazeria nie chroni jednak tylko przed krzesłami – równie często można ją spotkać w pokojach dziecięcych czy na klatkach schodowych.

Boazeria angielska jest również bardzo ciekawym rozwiązaniem w przypadku uszkodzonych ścian. W wielu przypadkach, zamiast naprawiać ubytki i remontować całe pomieszczenie, wystarczy pokryć ściany boazerią angielską, która doskonale poradzi sobie z zamaskowaniem wszelkich niedoskonałości.

Wykończenie boazerii angielskiej

Boazeria angielska najczęściej kojarzy się z białym kolorem. Wynika to z faktu, że jest on najbardziej uniwersalny, nadaje przestrzeni i doskonale komponuje się z innymi kolorami. Często można się jednak spotkać również z innymi kolorami, np. bardzo popularnym we francuskim wydaniu delikatnym zielonym czy bardzo modnym w ostatnich latach szarym. Warto pamiętać, że oryginalna boazeria angielska była wykonana z drewna, więc ciekawym rozwiązaniem są również wszelkie naturalne lub rustykalne wykończenia.

Ceny boazerii angielskiej

Najbardziej klasyczna boazeria angielska, która jest wykonana z płyty MDF i przeznaczona do samodzielnego wykończenia to koszt około 150 zł za metr bieżący (bez uwzględnienia kosztów montażu). Dzięki wielu dostępnym wariacjom, ciekawe pomysły na boazerię angielską można znaleźć również przy innych założeniach budżetowych – najtańsze rozwiązania rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych za metr bieżących, zaś te najdroższe, wykonane z litego drewna, sięgają do kilkuset złotych za metr bieżący.

Montaż boazerii angielskiej

Wbrew pozorom, montaż boazerii angielskiej nie jest skomplikowany. Aby przybliżyć go nieco naszym czytelnikom przygotowaliśmy kilka poradników.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz