Strona główna Baza wiedzy Efekt bardzo wysokich listw przypodłogowych

Efekt bardzo wysokich listw przypodłogowych

by TOKIR

Listwy przypodłogowe standardowo występują w wysokości do 20 cm. Czasem zdarza się jednak, że we wnętrzach montowane są listwy znacznie wyższe. Z reguły muszą one być wykonywane na zamówienie, a jedyny materiał, który pozwala na uzyskanie dużych, stabilnych listw to mdf (drewno przy dużych gabarytach narażone jest na „pracowanie”, można ewentualnie zastosować znacznie stabilniejszą klejonkę drewnianą). Efekt wysokiej listwy  przypodłogowej bez potrzeby jej indywidualnego zamawiania można jednak osiągnąć stosując jedno z dwóch ciekawych rozwiązań.

Pierwszy sposób to zamontowanie dwóch (lub więcej) listw przypodłogowych „na zakładkę”. Pierwszą listwę przykleja się na wysokości kilku lub kilkunastu centymetrów nad podłogą. Następnie dokleja się do niej drugą listwę (należy zastosować podkładkę pomiędzy dolną listwą, a ścianą, która pozwoli na jej przyklejenie). Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawia, że listwy przypodłogowe stają się bardzo grube.

Drugi sposób polega na tradycyjnym zamontowaniu listwy przy podłodze. Następnie, bezpośrednio nad tą listwą lub w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów, można zamontować jedną lub więcej listw ściennych (dostępnych w ofercie firm produkujących sztukaterię: NMC, Orac, Mardom, Europlast, Creativa). Ostatnia czynność polega na pomalowaniu na jednolity kolor listwy przypodłogowej, listwy ściennej i ściany, która się pomiędzy nimi znajduje. W ten sposób, przy stosunkowo niskim koszcie, można uzyskać efekt nawet bardzo wysokiej listwy przypodłogowej.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz