Strona główna Baza wiedzy Jak wybrać listwy przypodłogowe? – poradnik

Jak wybrać listwy przypodłogowe? – poradnik

by TOKIR

Wybór listw przypodłogowych nie jest łatwym zadaniem. W jego trakcie należy rozważyć wiele czynników, tak aby listwy w jak najlepszy sposób współgrały z całym wnętrzem i stanowiły jego swoiste dopełnienie. Przyjrzymy się najpopularniejszym zasadom, według których można dokonać wyboru właściwych listw przypodłogowych.

 

Listwa przypodłogowa dopasowana do podłogi

Dobieranie rodzaju listwy do podłogi jest tradycyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Nie powoduje ono wprowadzenia do wnętrza nowego koloru i tym samym pozwala uniknąć sytuacji, w której źle dobrana listwa może popsuć cały efekt. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że listwa w odcieniu podłogi wizualnie powiększa powierzchnię pomieszczenia. Im wyższa listwa przypodłogowa, tym złudzenie powiększenia jest większe. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg jednocześnie wizualnie obniża wysokość wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wysokie listwy w połączeniu z ciemną podłogą mogą stworzyć przytłaczający efekt, więc takie połączenie jest bezpieczniejsze w przypadku jasnych podłóg.

Listwa przypodłogowa dopasowana do podłogiListwa przypodłogowa dopasowana do podłogiListwa przypodłogowa dopasowana do podłogi

Niestety, w przypadku naturalnej drewnianej podłogi, nie zawsze istnieje możliwość dopasowania kolorystyki listw. Dopasowanie jest stosunkowo łatwe w przypadku popularnych, europejskich gatunków drewna, jak dąb, buk czy jesion. Drewna te charakteryzują się stabilną kolorystyką, więc listwy z reguły dobrze pasują do podłogi wykonanej z tego samego gatunku. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podłóg z drewna egzotycznego, ponieważ tego typu drewno charakteryzuje się niestałą kolorystyką.

Zakup podłogi i listw z drewna egzotycznego wykonanych przez różnych producentów może więc spowodować, że nie będą one do siebie pasowały. Podobny problem pojawia się w przypadku paneli podłogowych, które często mają fantazyjne odcienie. Przy zakupie paneli należy zwrócić uwagę czy ich producent oferuje do nich również dopasowane kolorystycznie listwy. Jeżeli producent nie oferuje listw, to znalezienie takich, które będą pasowały do paneli może się okazać trudne.

Naprzeciw problemom z podłogami z drewna egzotycznego i paneli wychodzą producenci listw z PVC. Oferują oni bardzo bogatą kolorystykę, należy mieć jednak na uwadze, że kolor listw może być tylko zbliżony do podłogi. Co więcej, listwy z PVC ze względu na swoją sztuczność nie należą do najbardziej estetycznych i ekskluzywnych sposobów wykończenia wnętrz, więc nie zawsze będą współgrać z pozostałymi elementami w pomieszczeniu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na podłodze często wylewa się jednobarwne, dekoracyjne wylewki lub w ramach renowacji, przemalowuje się stary, drewniany parkiet. Wtedy w celu dopasowania listw do podłogi wystarczy je pomalować na odpowiedni kolor.

Listwa przypodłogowa dopasowana do podłogiListwa przypodłogowa dopasowana do podłogi

 

Listwa dopasowana do stolarki

Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest również dopasowanie listw przypodłogowych do stolarki wewnętrznej. Może ono być stosowane zarówno w pomieszczeniach, gdzie odcień stolarki jest dopasowany do podłogi, jak i tam, gdzie jest on kontrastujący. Dzięki zastosowaniu koloru, który już występuje w danym wnętrzu uzyskuje się estetyczne, konsekwentne i harmonijne wykończenie.

W przeciwieństwie do dopasowywania listw do podłogi, w tym przypadku z reguły nie ma problemu z odpowiednim doborem kolorystyki. Jeśli stolarka jest dopasowana do podłogi lub kontrastuje z nią, ale jest fornirowana, to również znalezienie odpowiedniej listwy nie powinno stanowić dużego problemu. Jeśli stolarka jest lakierowana np. na biało, to sytuacja jest jeszcze prosta – wtedy można polakierować dowolną listwę na odpowiedni kolor lub w przypadku bieli po prostu zakupić gotowe listwy (należy jednak pamiętać, że kolor biały może występować w wielu różnych odcieniach). Problem, podobnie jak przy doborze listw do podłogi, może się jednak pojawić przy stolarce laminowanej fantazyjnymi gatunkami drewna.

Listwa dopasowana do stolarkiListwa dopasowana do stolarkiListwa dopasowana do stolarkiListwa dopasowana do stolarki

 

Listwa dopasowana do ścian

Kolejnym bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż listw przypodłogowych, które mogą być pomalowane równocześnie ze ścianami. Jest ono stosowane nie tylko w przypadkach, gdy ciężko dopasować listwy do podłogi lub stolarki. Wynika to z faktu, że listwy pomalowane na kolor ścian z jednej strony wyglądają subtelnie, ale są równocześnie bardzo eleganckie i, w przeciwieństwie do kontrastujących kolorów, nie obniżają optycznie pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala też na zastosowanie ciekawszych i odważniejszych faktur i odcieni w innych elementach wyposażenia wnętrza bez obaw o stworzenie przesadnego efektu. Bardzo często listwy i ścianę maluje się również kolorami, które różnią się pomiędzy sobą jednym lub kilkoma tonami.

 

Listwa dopasowana do ścianyListwa dopasowana do ścianyListwa dopasowana do ścianyListwa dopasowana do ściany

Listwa kontrastująca z innymi elementami

Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż listw, które nie są dopasowane do żadnego z elementów występujących w pomieszczeniu. Może się ono wydawać ryzykowne, ale w większości przypadków, przy zachowaniu rozwagi, osiąga się bardzo ładny efekt. Listwa, która nie jest dopasowana do podłogi, stolarki i ścian pełni wyraźnie dekoracyjną funkcję i sama w sobie może świadczyć o atrakcyjności wnętrza.

Do wykończeń kontrastujących można zaliczyć np. listwy aluminiowe i stalowe. Montowane są one często w nowoczesnych wnętrzach i nawet, jeśli nie pasują kolorystycznie do innych elementów, ich charakter idealnie współgra z takim stylem. Innym kontrastującym, ale bezpiecznym rozwiązaniem, jest montaż listw białych w pomieszczeniu, gdzie kolor ten występuje tylko na suficie (lub w ogóle). Odcień ten, dzięki swojej neutralności i uniwersalności, doskonale sprawdza się praktycznie we wszystkich wnętrzach. Dzięki temu jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie gdy pojawia się problem z dobraniem kolorystyki. Dużo rzadszym, ale z pewnością bardzo interesującym rozwiązaniem, jest montaż list w żywych kolorach. W takim przypadku należy uważać, żeby nie osiągnąć we wnętrzu tandetnego efektu – należy więc rozważnie dobierać kolorystykę i fakturę pozostałych elementów. Aby osiągnąć bardziej harmonijne i łagodne wykończenie, warto umieścić we wnętrzu drobne elementy dopasowane kolorystycznie do listw. Pomocna jest również rada od doświadczonego projektanta wnętrz, który może pomóc w doborze odpowiednich kolorów. Z pewnością warto jest podjąć ryzyko związane z kolorowymi listwami, ponieważ można w ten sposób stworzyć interesujące i niepowtarzalne wnętrze.

Listwa dopasowana za zasadzie kontrastuListwa dopasowana za zasadzie kontrastu

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz