Strona główna Baza wiedzy Jaką grubość i wysokość powinny mieć listwy przypodłogowe?

Jaką grubość i wysokość powinny mieć listwy przypodłogowe?

by TOKIR

Listwy przypodłogowe różnią się pomiędzy sobą dostępnymi materiałami, wykończeniami, wzorami oraz wymiarami. Niezależnie od tego czy posadzki w naszym wnętrzu są już wykończone, czy też dopiero będą pokrywane np. płytkami lub panelami, wybór listw przypodłogowych należy rozpocząć od ustalenia właściwej grubości. Od czego ona zależy?

Podstawową funkcją listwy przypodłogowej jest zamaskowanie przerwy dylatacyjnej. Dylatacja jest to szczelina celowo pozostawiona wokół całego pomieszczenia na styku podłogi i ścian. Ma ona na celu wyeliminowanie wpływu skurczu i pęcznienia materiału położonego na podłodze (np. desek drewnianych, paneli) i zabezpiecza tym samym podłogę przed wybrzuszaniem się pod wpływem zmian wilgotności. Dlatego też przy doborze listw należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy ich grubość jest wystarczająca do przykrycia tej przerwy.

Jeśli remontujemy nasze wnętrze bez zmieniania podłóg, przed zakupem nowych listw przypodłogowych należy zerwać stare listwy i zmierzyć jaki rozmiar ma przerwa dylatacyjna w najszerszym miejscu. Alternatywnie, można tylko zmierzyć już istniejące listwy przypodłogowe – kupując nowe o takiej samej lub większej grubości również będziemy mieli pewność, że bez problemu przykryją one szczeliny. Jednak tylko zerwanie starych listw umożliwia ocenę, czy możemy sobie pozwolić na zakup cieńszego, bardziej subtelnego modelu.

O ile grubość listwy przypodłogowej uwarunkowana jest szerokością dylatacji, o tyle w przypadku doboru wysokości istnieje praktycznie pełna dowolność. Zależy ona głównie do tego, czego oczekujemy od listwy. Jeśli listwa ma służyć jedynie do przykrycia dylatacji i być jak najmniej widoczna, to naturalnie powinna ona być jak najniższa – często stosuje się w takim przypadku np. ćwierćwałki. Natomiast jeśli listwa ma pełnić funkcję ozdobną, to wskazana jest jak największa wysokość. Dlatego też czasem się zdarza, że w bardzo dużych pomieszczeniach i domach stosowane są drobne listwy, podczas gdy w małych mieszkaniach pojawiają się duże, ozdobne modele.

Najczęściej listwy są jednak dobierane do powierzchni oraz wysokości mieszkania/domu. W przypadku średniej wielkości mieszkań o standardowej wysokości Klienci najczęściej decydują się na wysokość 5-6 cm w przypadku listw drewnianych i 8-10 cm w przypadku pozostałych listw (np. lakierowane mdf, polistyrenowe do malowania). W przypadku domów i/lub bardzo wysokich pomieszczeń często są wybierane listwy wyższe. Przy doborze listw warto zwrócić uwagę na wysokość gniazdek elektrycznych lub, gdy znajdują się one jeszcze w fazie projektu, zaplanować je na wysokości pozwalającej na montaż wybranych listw przypodłogowych.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz