Strona główna Baza wiedzy Listwy przypodłogowe drewniane – charakterystyka

Listwy przypodłogowe drewniane – charakterystyka

by TOKIR
Drewniane

Listwy drewniane są najczęstszym wyborem w przypadku dobierania listw do podłogi wykonanej z naturalnego drewna. Zastosowanie takiego pokrycia posadzki sprawia, że również listwy powinny być naturalne – te imitujące drewno, wykonane np. z tworzywa sztucznego lub na bazie laminowanej płyty mdf mogłyby w takim przypadku nie współgrać z całością.

Formy listw drewnianych

Listwy drewniane zasadniczo występują w dwóch różnych formach.

Pierwsza z nich to listwy profilowe charakteryzujące się tym, że są stosunkowo cienkie na górze, natomiast przy samej podłodze przykrywają około 2-3 cm. Listwy te  podczas montażu układają się „po skosie” i powstaje za nimi duża, pusta przestrzeń, w której można ukryć kable. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku renowacji starych podłóg, gdzie pozostawione są duże przerwy dylatacyjne.

KJ Listwy LP38KJ Listwy LP38KJ Listwy LP50KJ Listwy LP50KJ Listwy LP60KJ Listwy LP60

 

 

Drugi rodzaj listw drewnianych to listwy cokołowe. Przylegają one płasko do ściany, a ich przednia część jest pionowa i wykończona u góry zaokrągleniem lub ozdobnym frezem. Ponieważ listwy cokołowe z reguły przykrywają nie więcej niż kilkanaście milimetrów, przy dużych dylatacjach (np. w starych podłogach) konieczne jest dodatkowe zastosowanie tzw. ćwierćwałka – listwy w kształcie ćwierćkola, która po dołożeniu do cokołu zwiększy całkowitą powierzchnię krycia (czasem można również spotkać listwy cokołowe ze zgrubieniem u dołu przypominającym ćwierćwałek – nie trzeba wtedy montować dodatkowego elementu). Listwy cokołowe są bardziej eleganckie, ale przeważnie nie można za nimi schować kabli.

KJ Listwy LP70KJ Listwy LP70KJ Listwy LP80KJ Listwy LP80KJ Listwy LP100KJ Listwy LP100

 

 

 

Rodzaje listw drewnianych

Listwy drewniane mogą być wykonane na jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy, tradycyjny sposób, polega na wyfrezowaniu listwy o odpowiednim kształcie z pojedynczego, długiego kawałka drewna. Są to listwy wykonane z tzw. drewna litego. Dzięki temu, że listwa jest w całości wykonana z jednego gatunku drewna, w przypadku uszkodzenia nie odkryje się spod spodu inny gatunek. Listwy takie są również bardzo trwałe. Są one jednak droższym rozwiązaniem niż listwy fornirowane, a przy bardzo dużych gabarytach mogą pracować – skręcać się i odkształcać. Dodatkowo, listwy lite wykonane z drewna egzotycznego mogą być drogi i/lub trudno dostępne.

Listwa lita PedrossListwa lita Pedross

 

Druga technologia produkcji najczęściej polega na połączeniu ze sobą na tzw. mikrowczepy dużej liczby krótkich kawałków listwy wykonanych z drewna iglastego (np. sosna, świerk). Tak otrzymany długi kawałek listwy jest następnie fornirowany, czyli pokrywany cienką warstwą naturalnego drewna wybranego gatunku. Listwy otrzymywane w ten sposób nazywane są listwami fornirowanymi. Jako materiał bazowy, zamiast drewna iglastego, często stosuje się również płytę mdf. Listwy fornirowane są tańsze od litych, oferują większy wybór gatunków drewna, a dzięki łączeniu na mikrowczepy po montażu praktycznie nie pracują. Niestety, w przypadku uszkodzenia forniru odkrywa się znajdujący się pod fornirem materiał bazowy.

Listwa fornirowana PedrossListwa fornirowana Pedross

 

 

Wykończenie listw drewnianych

Listwy z drewna litego przeważnie wstępują tylko w surowej formie, czyli są wyszlifowane i przygotowane do samodzielnego wykończenia. Oznacza to potrzebę włożenia dodatkowej pracy, ale dzięki temu, że listwa może zostać pomalowana dokładnie tym samym lakierem, olejem lub bejcą, co podłoga, to będzie do niej lepiej pasować.

Z kolei listwy fornirowane występują w dwóch wydaniach: do samodzielnego wykończenia oraz już polakierowane. Listwy fornirowane lakierowane z reguły wykończone są lakierem wodnym, więc powinny pasować do podłogi pokrytej lakierem tego samego typu. W przypadku podłóg pokrytych lakierem na bazie rozpuszczalników, olejem lub barwionych bejcą listwa taka niestety nie do końca będzie pasować – lepiej jest wtedy zakupić listwy surowe.

 

W celu zapoznania się z naszą ofertą listw drewnianych:
zapraszamy do sklepu internetowego
TOKIR.PL

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz