Strona główna Baza wiedzy Listwy przypodłogowe na krzywe ściany

Listwy przypodłogowe na krzywe ściany

by TOKIR

W naszych wnętrzach, szczególnie w przypadku starego budownictwa, bardzo często spotykamy się z problemem krzywych ścian. Wiele osób uważa, że taka sytuacja znacznie ogranicza możliwości wyboru listw i często, zamiast swoim gustem, kieruje się elastycznością poszczególnych modeli i materiałów. Niekoniecznie jednak musi tak być.

Można uogólnić, że im dłuższa i cieńsza listwa, tym bardziej poddaje się ona wyginaniu. Grube listwy, montowane na krótkich odcinkach, z kolei bardzo ciężko jest choć trochę ugiąć. Szczególnie widoczne jest to w przypadku klasycznych drewnianych listw profilowych, które są przykładane do ściany po skosie.

Dwoma najczęściej sugerowanymi rozwiązaniami jest zastosowanie listw wykonanych z giętkiego tworzywa lub montowanie listw za pomocą kołków, montażowych które dopasowują listwę do krzywizn ściany. Niestety jedno i drugie rozwiązanie ma niemałe wady. Listwy giętkie są przeważnie bardzo drogie – dlatego ich zastosowanie najlepiej ograniczyć do fragmentów ścian w kształcie łuków lub od wykańczania kolumn. Użycie kołków montażowych z kolei wiąże się z małą estetyką wykończenia – późniejsze ich zamaskowanie jest bardzo trudne, szczególnie w przypadku gotowych, już pomalowanych listw. Alternatywą jest zastosowanie listw, które umożliwiają niewidoczny montaż za pomocą kołków, wykonanych np.  z PVC. Największą wadą przedstawionych rozwiązań jest jednak fakt, że potęgują one efekt krzywizny. Patrząc z boku bardzo wyraźnie widać, że zarówno ściana, jak i listwy są krzywe.

Dlatego też często sugerujemy ograniczenie dociskania listw w celu dopasowywania ich do krzywizny ścian. Zamiast tego listwę można zamontować prosto, a w miejscu powstałych szpar zastosować tyle kleju, aby łączył on listwę z podłożem. W przypadku dużych przerw, aby zmniejszyć zużycie kleju, można również zastosować pomiędzy listwą, a ścianą cienką podkładkę w postaci np. małego kawałka drewna. Następnie powstałe szpary wypełniamy akrylem (lub klejem do sztukaterii) i zamalowujemy w kolorze ściany. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy złudzenie optyczne, które sugeruje, że listwy i ściany są proste. Stosując przedstawioną technikę montażu, możemy wybierać wśród większości dostępnych modeli i rodzajów listw przypodłogowych, a ewentualne dopasowywanie może być konieczne jedynie na wybrzuszeniach ścian.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz