Strona główna Baza wiedzy Przygotowanie podłoża do montażu sztukaterii

Przygotowanie podłoża do montażu sztukaterii

by TOKIR
Listwa ścienna Mardom Decor MDD351

Przed przystąpieniem do montażu sztukaterii należy odpowiednio przygotować podłoże, do którego będzie ona przyklejana. Jest to gwarancja tego, że wszystkie elementy będą się go pewnie trzymały. Sposób przygotowania oczywiście zależy od materiału.

Powierzchnie pokryte farbą

Sztukateria może być bez problemu montowana do powierzchni pokrytych farbą. Należy jednak zadbać, aby podłoże było dokładnie oczyszczone, suche i odtłuszczone. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jakości podłoża, dla pewności warto do usunięcia zabrudzeń użyć papieru ściernego.

Montaż sztukaterii na powierzchni pokrytej farbą

Tapeta

W przypadku podłoża pokrytego tapetą, przed przyklejeniem sztukaterii wskazane jest jej usunięcie. W tym celu najlepiej dokładnie ją zwilżyć używając np. gąbki. Po nasiąknięciu wodą tapeta powinna z łatwością oderwać się od ściany. Następnie musimy zadbać o dokładne oczyszczenie pozostałości kleju. W przypadku potrzeby zerwania tylko fragmentów tapety, przed zwilżeniem możemy ją ponacinać nożykiem. W ostateczności, jeśli usunięcie tapety nie jest możliwe, sugerowane jest użycie kleju np. na bazie poliuretanu lub polimerów.

Montaż sztukaterii na ścianie z tapetą

Ściana gipsowa

Sztukaterię bez problemu można przykleić do gipsowego podłoża, jednak musi ono być dokładnie wysuszone. Dla pewności warto wykonać test miernikiem wilgoci.

Montaż sztukaterii na gipsowej ścianie

Gładkie powierzchnie

W przypadku gładkich, nieporowatych powierzchni, takich jak np. glazura, montaż sztukaterii może być utrudniony. Powierzchnia, tak jak w przypadku farby, musi być oczywiście dokładnie oczyszczona. Istotny jest również fakt, aby użyć kleju innego niż standardowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie Jaki klej montażowy do sztukaterii wybrać.

 

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz