Strona główna Baza wiedzy Sposób na tanią boazerię angielską

Sposób na tanią boazerię angielską

by TOKIR

Osoby chcące uzyskać na swoich ścianach efekt boazerii angielskiej często obawiają się wysokich kosztów związanych z zakupem materiałów i ich późniejszym montażem. Jednakże, dzięki szerokiej ofercie listw sztukateryjnych, w bardzo łatwy sposób i w stosunkowo niewysokiej cenie każdy może wykonać boazerię samodzielnie. Co więcej, boazeria utworzona z listw sztukateryjnych nadaje się do montowania w wilgotnych pomieszczeniach oraz może być bardzo lekka w odbiorze, co sprawia, że doskonale się sprawdza nawet w niedużych pomieszczeniach lub wąskich korytarzach.

Potrzebne narzędzia i materiały

Do wykonania prezentowanej boazerii potrzebne będzie kilka narzędzi:

  • piła płatnica do drewna z drobnym zębem (np. 13 zębów na cal) oraz skrzynka uciosowa (tzw. przyrżnia); zamiast płatnicy z przyrżnią można również zastosować elektryczną piłę ukośnicę
  • pistolet do wyciskania kleju
  • miara stolarska
  • kątownik stolarski
  • poziomica
  • ołówek
  • drobna szpachelka
  • farba
  • pędzel

Oprócz narzędzi konieczne są również odpowiednie materiały. Na potrzeby prezentacji użyliśmy:

  • listwy przypodłogowej Orac Decor SX118
  • listwy ściennej Orac Decor PX103
  • listwy ściennej Orac Decor PX113
  • kleju montażowego na bazie wody Orac Decor FDP500

Przygotowanie ściany

Przed przystąpieniem do montażu oczywiście należy odpowiednio przygotować ścianę:

  • jeśli znajduje się na niej tapeta – zrywamy ją  (najłatwiejszym sposobem jest namoczenie tapety, nacięcie nożykiem do tapet w miejscu do którego chcemy ją zerwać, a następnie delikatne oderwanie)
  • jeśli jest ona pomalowana – sprawdzamy czy farba mocno trzyma się podłoża, w przypadku jakichkolwiek problemów należy ją usunąć szpachelką
  • jeśli jest brudna, zakurzona, zatłuszczona – dokładnie ją oczyszczamy
  • jeśli ma ubytki – uzupełniamy je szpachlą/gipsem

Ściana na której będzie naklejana boazeria musi mieć delikatnie chropowatą powierzchnię, aby bez problemu trzymał się jej klej. W przypadku wątpliwości, zamiast sugerowanego kleju na bazie wody, można zastosować również klej polimerowy.

Montujemy boazerię

W pierwszej kolejności przystąpimy do montażu listwy przypodłogowej SX118. Poziomicą sprawdzamy czy podłoga zachowuje poziom. W przypadku braku poziomu na podłodze, podczas montażu listwy przypodłogowej, będziemy musieli pod nią podkładać kliny aby listwa była zamontowana w poziomie. Listwę montujemy przy wykorzystaniu kleju, a w przypadku połączeń i narożników docinamy pod odpowiednim kątem. Więcej wskazówek na temat montażu listw przypodłogowych znajdziesz w naszej instrukcji.

Po zamontowaniu listwy przypodłogowej przystępujemy do montażu ramek wykonanych z listw ściennych PX103. Pierwszym krokiem jest narysowanie na ścianie miejsc, w których będą one przyklejane. W tym celu, w pewnym odstępach, zaznaczamy ołówkiem odległość 10 cm nad listwą przypodłogową (odległość pomiędzy listwą, a ramką oczywiście może zostać dopasowana według naszych potrzeb). Zaznaczone punkty łączymy z wykorzystaniem poziomicy i dla pewności sprawdzamy czy wyrysowana linia zachowuje poziom. Linia ta wyznacza dolną krawędź ramek. Analogicznie wyznaczamy również górną linię ramek. Odmierzamy odległość 69 cm nad listwą przypodłogową i wyrysowujemy kolejną poziomą linie.

W celu wyznaczenia bocznych krawędzi ramek korzystamy z kątownika stolarskiego. Przystawiamy go do już narysowanych poziomych linii i odrysowujemy pod kątem prostym krótkie pionowe linie. Prawą i lewą krawędź ramki rysujemy w odległości 40 cm od siebie, a pomiędzy kolejnymi liniami zachowujemy odległość 10 cm. Ponownie, dla pewności, wszystkie linie sprawdzamy jeszcze przy wykorzystaniu poziomicy.

Mając wyrysowane na ścianie wszystkie linie wyznaczające ramki możemy przystąpić do docinania ramek. Z jednej listwy PX103 o długości 200 cm utniemy 2 kawałki o długości 59 cm i 2 kawałki o długości 40 cm. Przy ramkach o takim wymiarze wykorzystamy akurat jedną całą listwę na jedną ramkę (suma uciętych odcinków to 118 cm – pozostawiamy dla bezpieczeństwa 2 cm nadwyżki, wynikające z docięć i możliwych, drobnych różnic w długości poszczególnych listw). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć ramki o zupełnie innym wymiarze. Listwę docinamy w skrzynce uciosowej tak, aby końcówki poszczególnych odcinków były ścięte pod kątem 45 stopni.

Na docięte listwy ścienne nakładamy klej montażowy a następnie montujemy je wzdłuż narysowanych wcześniej linii, tak aby linia stykała się z zewnętrzną krawędzią listw.

Po utworzeniu ramek z listw możemy przystąpić do montażu ostatniego elementu – górnej listwy wieńczącej PX113. W tym celu wyznaczamy kolejną poziomą linię w odległości 10 cm od górnych krawędzi ramek lub 79 cm od górnej krawędzi listwy przypodłogowej. Na górną listwę nakładamy klej i przyklejamy nad wyznaczoną linią. Na czas schnięcia kleju, w kilku miejscach, pod listwę możemy wbić gwoździe (po całkowitym wyschnięciu zostaną one wyjęte).

Po zamontowaniu wszystkich listw należy wykonać akrylowanie. Idealnie nadaje się do tego klej do sztukaterii. Delikatnie nakładamy go wzdłuż krawędzi listw oraz na połączeniach, a nadmiar na bieżącą zbieramy szpachelką (w ostateczności można użyć również palca). W ten sposób zamaskujemy wszelkie połączenia, niedokładne docięcia i szpary pomiędzy listwami a ścianą.

Ostatnim krokiem jest wykończenie naszej boazerii. Najczęściej polega ono po prostu na pomalowaniu całości na jednolity kolor. Dla uzyskania ciekawego efektu, można się jednak bawić sposobem wykończenia. Przykładowo, wnętrza ramek mogą zostać pomalowane na inny kolor niż reszta powierzchni lub też wyklejone tapetą. Ewentualnie możemy zastosować różne, kontrastujące ze sobą kolory na listwach i ścianie.

Ile to kosztuje

Koszt 1 metra bieżącego listw potrzebnych do utworzenia przedstawionej boazerii wynosi niecałe 100 złotych. Można go jednak obniżyć decydując się na inne listwy. Bardzo szeroka oferta listw przypodłogowych i listw ściennych pozwala na stworzenie niemal nieograniczonej liczby wariantów boazerii. Przykładowo, stosując zestaw:

  • listwa przypodłogowa MB08
  • listwa ścienna Orac Decor PX103
  • listwa ścienna Creativa LNG-05

uzyskamy boazerię o prawie identycznym rozmiarze, a koszt 1 metra bieżącego wyniesie około 70 złotych.

Dalsze obniżanie kosztu materiałów niestety będzie się musiało wiązać z wyborem niższej listwy przypodłogowej oraz wieńczącej.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz