Strona główna Inspiracje Osłona ze sztukaterii do szyn sufitowych, czyli jak ukryć karnisz

Osłona ze sztukaterii do szyn sufitowych, czyli jak ukryć karnisz

by TOKIR

Jeżeli nie chcemy, aby karnisz stanowił widoczny element wykończenia naszego okna, możemy się zdecydować na zamontowanie zamiast niego szyny sufitowej. Jest ona zdecydowanie bardziej subtelna od klasycznego karnisza i pozwala na wyeksponowanie ozdobnej zasłony. Szyny sufitowe nie rzucają się mocno w oczy, ale mimo wszystko mogą one negatywnie wpływać na spójność wykończenia naszego wnętrza. Dlatego też często wykonuje się zabudowę szyn, np. z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych. Doskonałą alternatywą dla takich zabudów są sztukateryjne listwy przysufitowe – pozwalają one na zamaskowanie szyny w dowolnym momencie i bez zbędnego bałaganu. Można je zastosować do wykończenia samego okna lub do wykończenia od razu całego pomieszczenia – zarówno ścian, jak i okien.

Najczęściej sugerowanym rozwiązaniem przy maskowaniu szyn sufitowych listwami przysufitowymi jest montaż osłony z płyty gipsowo-kartonowej, a następnie przyklejenie do niej listwy. Postaramy się jednak pokazać, że można znaleźć zdecydowanie łatwiejsze i szybsze rozwiązania.

Sposób 1 – listwy przystosowane do maskowania szyn sufitowych

Firmy produkujące sztukaterię posiadają w swojej ofercie specjalne listwy przysufitowe, które stykają się z sufitem szeroką płaszczyzną lub w dwóch różnych punktach. Specjalne listwy karniszowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • proste, przypominające klasyczne zabudowy gipsowo-kartonowe, dostępne np. w ofertach firmy Creativa i Mardom Decor,
  • sztukateryjne, przypominające swoim kształtem listwy przysufitowe, dostępne np. w ofercie belgijskiej firmy Orac Decor.

Specjalna konstrukcja listw przystosowanych do maskowania szyn sufitowych sprawia, że można na nie nałożyć dużą ilość kleju i bez żadnych dodatkowych przygotowań błyskawicznie zamontować na suficie. Co więcej, przeważnie umożliwiają one zamontowanie dodatkowego oświetlenia w formie taśm LED.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą listw maskujących szyny sufitowe w naszym sklepie internetowym:

Sklep Tokir – oferta osłon karniszy (szyn sufitowych)

 

Orac Decor - osłona karniszy

Orac Decor - przykład osłony karniszy

 

Sposób 2 – pozostałe listwy przysufitowe

Listwy przysufitowe przystosowane specjalnie do maskowania szyn są niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem, ale niestety ich cena jest stosunkowo wysoka. Na szczęście możemy również użyć innej, dowolnie wybranej listwy wykonanej z pianki poliuretanowej lub twardego polistyrenu. Każda listwa przylega mniejszą, lub większą powierzchnią do sufitu. Jeżeli nałożymy na nią klej montażowy i dodatkowo wkręcimy kilka kołków montażowych możemy mieć pewność, że będzie ona stabilnie zamontowana, pomimo faktu, że styka się z sufitem tylko w jednym miejscu. Poliuretan jest materiałem łatwym w obróbce, a otwory po wkręceniu kołków można łatwo zamaskować przy użyciu kleju do sztukaterii. Stanowczo odradzamy korzystanie w przypadku szyn sufitowych z listw przysufitowych wykonanych ze styropianu lub miękkiego polistyrenu – podczas wymiany firan i zasłon bardzo łatwo je uszkodzić.

Oprócz jak największej powierzchni przylegania listwy do sufitu, należy jeszcze zwrócić uwagę na jej wysokość. Oczywiście im wyższa listwa tym lepiej zamaskuje szynę sufitową, jednakże w małych pomieszczeniach często wystarczająca jest nawet listwa o wysokości 6 cm. Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią, gdzie pokazano zastosowanie zwykłych listw przysufitowych wykonanych z poliuretanu i o różnej wysokości do zamaskowania szyn sufitowych.

Zapraszamy też do zapoznania się z pełną ofertą listw przysufitowych w naszym sklepie internetowym:

Sklep Tokir – oferta listw przysufitowych

Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB106
Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB106
Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB117
Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB117
Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB158
Listwa przysufitowa Mardom Decor MDB158

Powiązane wpisy

2 komentarze

marek furman 24 marca 2018 - 22:27

mam pytanie dotyczace zakupu u Panstwa listwy maskujacej karnisz .Prosze o podanie wymiarow

Odpowiedz
TOKIR 25 marca 2018 - 21:27

Wymiar listwy jest uzależniony od konkretnego modelu – całą ofertę można znaleźć w naszym sklepie internetowym w kategorii osłony karniszy. Jeden z najpopularniejszych modeli, widoczny na drugim zdjęciu we wpisie to listwa LK-01. Ma ona 10 cm wysokości i występuje w wersji do samodzielnego malowania oraz gotowej do montażu, polakierowanej na biało.

Odpowiedz

Dodaj komentarz